www.woodcraft.cz

Naše první výprava za zvířátky

(12.6. 2022)
1. výprava rodu Přátel divočiny Květnový termín naší první dětské výpravy do nedalekého okolí jsme museli odložit, protože některé z nás přemohlo nachlazení a ještě celý den pršelo. Takže naší úplně  první výpravu po stezce lesní moudrosti jsme si užili 12. června 2022, kdy na oplátku  bylo horké slunečné počasí.
 
A tak jsme jen v šatičkách a kraťasech vyrazili pěti auty do obce Kluky za woodcrafterem Pavlem Spáleným s přezdívkou Yučikala Wičaša, který pro nás připravil zážitkový program zaměřený na canisterapii, první pomoc a hiporehabilitaci.
 
Jeho fenečka Freya se v horku chladila vypařováním vody z tlamy pomocí zrychleného dechu, oblizováním čumáku a tlapek. Dozvěděli jsme se, že čtyřnozí psí kamarádi nemají na těle potní žlázy, a proto se chladí přes vnitřní povrch nosu, tlamy a vnější povrch jazyka. Vysvětlili jsme si, co je pro ní nebezpečné a jak ji pomoci, když má nějaké zranění a nebo je přehřátá. Freya je speciálně cvičená v canisterapii a ukázala nám, jak láskyplně přijímá dotyky, objetí a jak dokáže být k lidem vřelá a obohacující. Někteří z nás dokázali po odvážných krůčcích překonat svůj strach a fenečce na chvíli důvěřovat, že je blízký kontakt v pořádku. A spousta našich hrdinů Freyu objala, ležela na ní i Freya na nich. Prožili jsme i napínavý obličejový kontakt při předávání pamlsku z úst do tlamy.
Hrdinské obdarování pamlskem
Canisterapie
Pověděli jsme si o bezpečnosti při práci s pejsky a s koňmi, které je nutné dodržovat. Cizího psa nemáme dráždit a věnovat mu pohledem jen minimální pozornost, ale hlavně mu neukázat náš strach. Vždy být připraven na možný útok. Pokud zaútočí, máme zvýšit hlas a zakřičet povely „vypadni“, „mazej domů“, „zmiz“. Pokud to nezabere, máme se bránit vším, co máme po ruce, klackem, kopancem… K zakousnutí mu dát batoh, bundu nebo cokoliv jiného, přinejhorším obětovat jednu ruku, pokud nic kolem nás není. Pokud nás srazí k zemi, máme se stočit do klubíčka a chránit si břicho, obličej a důležité orgány. Když se chvílí nebudeme hýbat, přestaneme psa zajímat.  
Freya nás masírovala svým dýcháním.
Ke koni se nikdy nemáme přibližovat zezadu a i se tomuto místu máme vyhýbat kvůli možnému kopnutí. Stejně jako u pejska se nejprve zeptáme majitele koně, jestli si ho můžeme pohladit. Přicházíme k němu zepředu a oslovíme ho nebo pozdravíme. Při jízdě na koni je důležité se držet nohami, mít rovná záda a těžiště více vzadu. Vyzkoušeli jsme si jízdu na hřbetu koně Honzíka a poníka Elišky i s pažemi rozpaženými jako ptáci. Nohama jsme sevřeli jejich mohutná těla a vychutnávali si let v oblacích a toto dokonalé partnerství. Splnili jsme si korálkové činy v jízdě na koni a vnímali to bohatství, když se spojí síla, rychlost a elegance koně s naším dozorem, inteligencí a porozuměním.
Pozdravení koníka
Jízda na koni s důrazem na těžiště.
A ještě něco se v tento červnový čas spojilo - našeho mlaďoučkého nezkušeného woodcrafterského kořínku tedy našeho rodu Přátel divočiny se ujal kmen Wanagi Oyate. Jeho náčelník je právě Yučikala Wičaša, který má 30leté zkušenosti ve woodcraftu a tudíž nám může jako mateřský strom vytvářet vhodné prostředí pro náš harmonický růst a stoupání na horu. Yuči se stává naším náčelníkem a my jsme od teď rod Přátelé divočiny ze kmene Wanagi Oyate. Moc si toho vážíme a děkujeme tímto náčelníkovi za naše vedení, za inspirace k malebnosti a duchovnímu přesahu*
Seznámení se s Honzíkem.
Pod modrou oblohou, Šali
 
🎶Tmy se nikdo nebojí, tma je světla skrýš. I silný strom klíčí pod zemí. Strom, co má svůj stín a spojený je s ním a potom nebe dotýká se větvemi*
 
Kateřina Homolová - Šali
powered by © Pavel Spáleny web engine - Yučikala Wičaša www.yucikala.net