www.woodcraft.cz

Návštěva u radotínských skautů

(12.7. 2013 - 14.7. 13)

zúčastnění: Lesnička, Yuči a Indy

vyjížďka na koníchByl jsem pozván na tábor skautů z Radotína s prosbou, zda bych je neprovedl indiánskou sanou a neudělal v indiánském nějaký program pro děti. Cestou jsem se společně s Lesničkou stavil na Kosí potok, kde jsme navštívili přátele. A taky si popovídali s Wétu a Tomášem. A povídání zakončili pořádnou vyjížďkou na koních.

Mezitím na Kosím potoce natáčela Česká televize krátký pořad o týpí. A tak jsme se ocitli v pár záběrech.

Ale pak už nás tlačil čas a vyrazili jsme tak za skauty z Radotína.

 Přečtěte si, jak to celé dopadlo z pohledu jednoho ze zúčastněných:


fotoDen před odjezdem z tábora našeho skautského střediska nás navštívil woodcrafter Yučikala a podělil se s námi jak o své dovednosti, tak také o schopnosti svého psa – bernského salašníka Indyho. I bernští salašníci pomáhají při hledání ztracených lidí. Indi je cvičen na takové vyhledávání, a tak nám nejprve Yučikala ukázal, co už Indyho naučil. Indy dostal za úkol za pomoci čichové stopy najít Lesničku, která přijela s Yučim. Při hledání měl také najít předměty, které za sebou Lesnička zanechala, a upozornit na ně. A skutečně Indy našel bez pomoci všechny předměty i ztracenou Lesničku. Náročná pro něj byla zejména změna směru pachové stopy o 90°, ale zvládl to. Děti pak měly přirozeně spoustu otázek ohledně Indyho výcviku a všechny jim byly zodpovězeny.
 
Canisterapie v praxiNásledně se děti kvůli velkému počtu rozdělily na chlapce a děvčata a tyto dvě skupiny se pak vystřídaly na Yučiho klubu u saunového ohně. Prvním bodem programu bylo „lehání na Indyho“. Jak nám Yuči vysvětlil, Indy pomáhá např. dětem prohřát nemocné klouby. Děti si pak mohly na Indyho lehnout buď hlavou nebo nohami tak, že jim prohříval kolenní klouby. To se jim moc líbilo. Pak nám Yuči názorně předvedl, jak se má, resp. nemá, chovat k cizímu psu. Ne všichni si totiž uvědomují, že jim pes může být nebezpečný a hned se na něj vrhají. Ne každému páníčkovi se také zrovna zamlouvá, když mu cizí osoba začne bez zeptání hladit psa. rozdělávání ohně ocílkouTřetím bodem programu byla stavba asi metr vysokého modelu týpí. Vzhledem k tomu, že na táboře spíme v šapitech, to bylo pro děti něco nového. Každý se chtěl stavby zúčastnit a do malého týpí se pak vměstnat. Nakonec nám Yuči ještě předvedl, jak pomocí ocílky a troudu rozdělat oheň. I to si mohly děti vyzkoušet.
 
Dětem se celý program líbil, bavil je a moc si oblíbily Indyho. Yučiho návštěva s Lesničkou byla příjemnou tečkou za naším letošním táborem a jsme mu proto velmi vděční.
Ivan „Klokan“ Cuker

Více fotek najdete ve fotogalerii.
 
Za Wanagi Oyate:
 
Pavel Spálený - Yučikala Wičaša
powered by © Pavel Spáleny web engine - Yučikala Wičaša www.yucikala.net